Mūžizglītība un tās nepieciešamība
Mūsdienu mainīgajā pasaulē, kad strauji attīstās digitālās tehnoloģijas un daudzi darba procesi tiek pārcelti uz digitālo vidi, rodas nepieciešamība apgūt to izmantošanas praktiskās iemaņas un iegūt jaunas zināšanas. Šobrīd, kad daudzi darbi tiek veikti attālināti, izmantojot datorus un citu aprīkojumu sakaru nodrošināšanai, cilvēki saskaras ar zināšanu un praktisko iemaņu trūkumu.
Šāda situācija ir pārejoša, jo agrāk vai vēlāk cilvēkiem nāksies apgūt digitālo tehnoloģiju izmantošanas prasmes un iegūt tam nepieciešamās zināšanas.
Diemžēl sabiedrībā daudzi cilvēki rīkojas novēloti, jo sāk mācīties tikai tad, kad jau praktiski neesošās zināšanas vai praktiskās iemaņas jāpielieto. Piemēram, šādu situāciju mēs varējām novērot brīdī, kad skolās apmācību process tika organizēts attālināti. Daudzi skolotāji nemācēja lietot apmācībās izmantojamās programmas, kā arī daudziem nebija atbilstošs tehniskais aprīkojums.
Lai šādas situācijas neatkārtotos, kā vienīgais risinājums ir nepārtraukti mācīties, sekojot līdzi jaunumiem digitālo tehnoloģiju jomā, apgūstot sev nākotnē nepieciešamās zināšanas un prasmes.
Līdzīga situācija veidojas arī citās jomās, kas tiešā veidā nav saistītas ar tehnoloģiju izmantošanu. Runa ir par cilvēku sociālajām prasmēm – par spēju kontaktēties attālināti ar video tiešraižu starpniecību, par prasmi pareizi uzrakstīt tekstu, par spēju skaidri izteikt savas domas un tml.
Pēc būtības cilvēki ir nostādīti citādos darba un sociālajos apstākļos nekā viņi bija pirms izmaiņām, kuras tika ieviestas saistībā ar vispārzināmo vīrusu.
Šādā situācijā ir tikai viens risinājums – pieņemt radušās izmaiņas un pielāgoties tām, apgūstot jaunas zināšanas un prasmes, lai turpinātu būt aktīvs un efektīvs gan darba, gan sociālajā vidē.
Tie cilvēki, kuri kavēsies sevis pilnveidošanā vai pat pretosies pārmaiņām, vienkārši nelietderīgi patērēs savu laiku un resursus – tādejādi mazinās savu efektivitāti un konkurētspēju darba tirgū vai citās jomās.
Līdz ar to jāsāk rīkoties, jāizvērtē savas zināšanas un prasmes, jākonstatē, kas pietrūkst un jāsāk mācīties, izvēloties piemērotus kursus pie labākajiem pasniedzējiem.
Lai mums visiem veicas...